بازی های رایانه ای سازنده یا مخرب

بازی های رایانه­ای سازنده یا مخرب

 

بازی های ویدیویی به بخش فراگیری از فرهنگ امروزه در جهان تبدیل شده است. افزایش چشم گیر و علاقه زیاد به این بازی ها ممکن است اثرات مهمی بر مغز و رفتار داشته باشد. تحقیقات علمی تا به امروز، نشان می دهد که برخی و نه همه بازی های ویدیویی تجاری، احتمال ایجاد تغییرات بزرگ در طیف گسترده ای از جنبه های رفتار انسان را داشته باشد. که مثال بارز این تغییر، تغییر در توانایی های شناختی است. در سال های اخیر فرم جداگانه ای از بازی های ویدیویی به نام بازی های فکری (brain games) با هدف صریح و روشن افزایش توانایی های شناختی ظاهر شده اند. البته تحقیقات روی این بازی ها هنوز در مراحل ابتدایی است البته باید در نظر داشت همه نتایج روی این بازی ها مثبت نیست ولی با این حال می توان خوش بین بود که این بازی ها تاثیر مثبتی بر مهارت های شناختی انسان داشته باشند.

بازی های ویدیویی سیستم پاداش مغز را فعال می کنند که این امر موجب انعطاف پذیری مغز می شود. بنابراین بر پایه علمی قوی بازی های ویدیویی هنگامی که به درستی طراحی شده باشند این پتانسیل را دارند که به شدت عملکرد مغز و رفتار را تغییر دهند. یک قیاس خوب بر این قضیه، غذا خوردن است. اگر کسی از شما بپرسد که غذا خوردن چه تاثیری روی بدن دارد؟ قابل درک است که اثرات یک ماده غذایی به ترکیبات به کار رفته در آن بستگی دارد مثلا میزان کالری، میزان چربی، درصد پروتین و کربوهیدرات و ..بازی های کامپیوتری هم همین طور هستند و تاثیر آن ها به نوع (ژانر) بازی بستگی دارد.

در حوزه شناختی تعجب آور نیست که بازی هایی مورد علاقه مردم هستند که پیچیدگی های بیشتری داشته باشند و حالت سه بعدی (۳D) دارند که از ویژگی های این نوع بازی ها تمرکز، سرعت و دقت در تصمیم گیری است که مثال این گونه بازی ها، بازی های اکشن هستند، در نتیجه این نوع بازی ها می توانند موجب پیشرفت در عملکرد شناختی انسان شوند. بسیاری از مطالعات نشان داده اند که بازی های اکشن مهارت های بصری را افزایش می دهند مانند پیدا کردن یک هدف خاص درون یک محیط بزرگ با پس زمینه های شلوغ و بی ربط، که این ویژگی می تواند با توجه به بهبود مهارت بصری و سرعت عمل و مهارت توجه، در واقعیت و بیرون از بازی منجر به عملکردهای مثبت مثلا در زمان رانندگی شود که این امر می تواند منجر به کاهش تصادفات رانندگی گردد.

از دیگر جنبه های عملکرد شناختی بهتر این بازی ها عبارت اند از: توانایی انجام چند کار به صورت همزمان و توانایی چرخش ذهنی اشیا در نتیجه بازیکنان بازی های کامپیوتری در انجام اعمال حافظه ای و هوش سیال عملکرد بهتری را می توانند  از خود بروز دهند. در همین راستا تحقیقات گروه نوروگیم بر روی بازی فیفا ۲۰۱۵ نشان داد که این بازی  ویدیویی توانمندی های ذهنی را افزایش می دهد، مخصوصا تاثیر این بازی بر توجه ممتد در تست شناختی نشان داد که توجه ممتد در افراد، پس از بازی نسبت به قبل از آن افزایش یافت.

همچنین دیگر ژانرهای بازی نیز ممکن است جنبه های خاص دیگری از عملکردهای شناختی را بهبود بخشد. با این حال تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است.

 

گروه نوروگیم شما را به مطالعه مقاله زیر دعوت می نماید.

لینک دانلود