نوروساینس یعنی؟

نوروساینس یعنی؟

 

@neurogame

 

از قدیم و ندیم همه دوست داشتند بدونند که حافظه چه جوری کار میکنه؟ دوست داشتن بدونند که فکر کردن یعنی چه؟ یا چه جوری ما یه چیزی رو یاد میگیریم؟ دوست داشتند بدونند که چرا بعضی وقتها حتی در اثر یک ضربهی کوچک به مغز، حرکت مختل میشه؟ رفتارهای آدم عوض میشه و حتی همین ضربه کوچیک میتونه باعث تغییر شخصیت بشه؟ دوست داشتن بدونن که دوست داشتن یعنی چه؟ وخیلی سوالهای مهم و بی پاسخ دیگه.

 

@neurogame

 

خوشبختانه این روزها ابزارهای مختلفی در اختیار داریم که میتونیم در هر ابعادی که بخواهیم مغز را رویت و بررسی کنیم. مثلا با میکروسکوپ الکترونی میشه اتصالات سلولهای مغزی را ببینیم. با کمک دستگاهی به اسم fMRI میتوانیم فعالیت نواحی مختلف مغز را وقتی که مشغول انجام کارخاصی هستیم زیر نظر بگیریم. خلاصه همانطور که قرنهاست داریم دنیای بیرون را رصد میکنیم حالا امکان رصد کردن دنیای درون برامون فراهم شده و میشه تلسکوپ هابل را سرو ته بگیریم و به جای نشانه گرفتن کهکشانهای دوردست به اعماق مغز خودمون نگاه کنیم و اونو کنکاش کنیم.

 

@neurogame

 

البته هنوز قدمهای اول راهیم. خیلی شبیه اون دورانی که تازه فهمیده بودیم زمین گرده. با این کشف سوالات خیلی زیادی برای انسان به وجود اومد والبته بعضی سوالات هم خود به خود بی معنی شدن )مثلا اینکه اول و آخر زمین کجاست؟ (.امروز میدونیم که دنیای ما از میلیاردها کهکشان ساخته شده و این را هم میدونیم که مغز ما هم از میلیاردها نورون )سلول عصبی (که هر کدامش به زیبایی و پیچیدگی یک کهکشان است درست شده.

 

@neurogame