هفته آگاهی از مغز

برگزاری هفته آگاهی از مغز به همراه مراسم ویژه ای در ۱۳ اسفندماه

توسعه علوم و فناوریهای شناختی در هزاره سوم نه تنها منجر به تحولی شگرف در شناخت انسان از قابلیتها و توانمندیهای خویش گشته، بلکه به عنوان دانشی پیشرو، نظام فناوریهای همگرا را متعالی‌تر نموده و عصری جدید را پیش روی ما قرار داده است. عصری که در آن انسان به عنوان محور توسعه علوم تلاش می‌کند تا خود را ژرف‌تر بشناسد و با شناخت از خویش بعنوان پدیده‌ای خلاق سایر علوم را بازآفرینی کند. از این‌رو، در این عصر کشورهایی در قله‌های توسعه قرار می‌گیرند که بتوانند این دانش و فناوری را به دست آورده، بومی‌سازی کنند.

در این راستا، یکی از برنامه‌های بین‌المللی که در ماه مارس (اواخر اسفند ماه) هر سال در بسیاری از کشورهای جهان برگزار میشود، بزرگداشت “هفته جهانی آگاهی از مغز” است. این اقدام که هر‌ساله دانشمندان علوم اعصاب و علوم شناختی، دانش‌جویان، دانش آموزان، سازمان‌های دولتی و مردم نهاد و جوامع محلی را گرد هم می‌آورد، نه تنها فرصتی را ایجاد می‌نماید که تمامی اقشار جامعه از پیشرفت‌های حوزه علوم و فناوریهای شناختی آگاهی یابند و سرمایه‌گذاران و کارآفرینان ترغیب به فعالیت بیشتر در این صنعت گردند، بلکه محرکی برای توجه بیشتر افراد به حفظ و ارتقای سلامت مغز خویش به عنوان لازمه‌ای برای یک جامعه‌ی بر‌خوردار از سلامت و پرنشاط است.

از این رو، با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوریهای شناختی و با همکاری سایر دستگاه‌ها از جمله وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، وزارت علوم تحقیقات و فناوری، وزارت آموزش و پرورش و شهرداری تهران، سازمان بهزیستی کشور و انجمنهای علمی و سازمانهای مردم نهاد مرتبط بزرگداشت هفته آگاهی مغز را برگزار می‌نماید. این برنامه برای نخستین بار در کشور در تاریخ ۸ تا ۱۴ اسفند اجرا خواهد شد.

همچنین مراسم ویژه این هفته در تاریخ ۱۳ اسفند در سالن همایش‌های رازی با ارائه سخنرانی و نمایشگاه دستاوردهای فناورانه در حوزه مغز و شناخت صورت خواهد گرفت. حضور برای تمامی علاقمندان آزاد است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید به آدرس سایت زیر مراجعه نمایید.
www.ibaw.ir

photo_2016-02-10_10-21-15