اولین استارتاپ در حوزه نوروساینس

IMG_12    hh

استارتاپ چیست؟

اگر بخواهیم به شکلی ساده و ابتدایی استارتاپ را تعریف کنیم: استارتاپ به شرکت‌های نوپایی گفته می‌شود که با یک ایده‌ی ساده و اولیه شروع می‌کنند و به سرعت رشد می‌یابند و به درآمد می‌رسند. از بهترین مثال‌ها و موفق‌ترین استارتاپ‌های جهان می‌توان به گوگل، مایکروسافت، اپل و اشاره کرد. شرکت‌هایی که با یک ایده‌ی ساده شروع به کار کرده و به درآمدهای میلیاردی رسیده‌اند و امروز بر دنیا تاثیر می‌گذارند.

استارتاپ‌ها معمولا نیاز به سرمایه اولیه هنگفتی ندارند و به کمک فناوری، توسعه پیدا می‌کنند. برای موفقیت استارتاپ تکنیک‌های متفاوتی مورد نیاز هست که باید آموخته شود.

 می توان گفت که استارتاپ، سازمانی است که شکل گرفته است تا در جستجوی مدل کسب و کاری قابل تکرار و گسترش‌پذیر باشد.

استارتاپ ها معمولا بر پایه‌‌ی ایده‌ای نو شکل می‌گیرند. ایده‌ای که در بدو شکل گیری هیچ چیزش مشخص نیست و ریسک بالایی دارد. مدل کسب و کار در آغاز کار مشخص نیست و حتی بخش مشتریان در نظر گرفته شده نیز در حد فرض است. از تعاریف مناسب استارتاپ می توان به دو مورد زیر اشاره کرد:

 ۱- استارتاپ، نهادی است انسانی که ساخته شده برای خلق محصول یا خدمتی نو در شرایط عدم قطعیت بسیار. ( اریک ریس)

 ۲- استارتاپ، سازمانی است که شکل گرفته است تا در جستجوی مدل کسب و کاری قابل تکرار و مقیاس ­پذیر باشد. (استیو بلنک)

 مدل کسب و کار چگونگی خلق، رساندن و بدست‌آوردن ارزش توسط شرکت شما را توصیف می‌کند. به بیان ساده‌تر، مدل کسب و کار اینکه شرکت شما چگونه پول در می‌آورد را توصیف می‌کند.

در استارتاپ ویکند که در انتهای یک هفته برگزار می شود، شرک کنندگان پرانگیزه ای شامل برنامه نویسان، مدیران تجاری، عاشقان استارتاپ، بازاریاب های حرفه ای و طراحان گرافیک گردهم می آیند تا طی ۵۴ ساعت ایده هایشان را مطرح کنند، گروه تشکیل بدهند و هر گروه ایده ای را اجرا کند.

این برنامه جهانی (استارتاپ ویکند) تا به حال بیش از یک هزار بار در بیش از ۴۸۰ شهر دنیا برگزار گردیده و شبکه پهناوری از مشتاقان کارآفرینی را پدید آورده، در سطح جهانی توسط برندهای معتبری همچون گوگل، مایکروسافت، آمازون و … حمایت تجاری می گردد.

 در استارتاپ ویکند، ایده های مختلفی بیان می شود ولی فقط اجرا از اهمیت برخوردار است.

  IMG_03

اعضای گروه نوروگیم که از برگزار کنندگان رویداد نوروویکند(استارتاپ نوروساینسی) هستند.